• +90 212 525 0 200
  • info@agrtur.com

 

Bu tur için vize gerekmektedir. T.C. Vatandaşları dönüş tarihi itibari ile 6 ay geçerli süresi olan pasaportlarıyla giriş yapabilmektedir.

1. GÜN

HELSİNKİ – ROVANIEMI

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminalinde saat 07.00’de buluşma. Türk Havayolları tarifeli seferi ile 09.00’da İstanbul`dan Helsinki`ye hareket. Varış saatimiz 11:30. Varışımızı takiben bizi bekleyen özel aracımız ile panoramik Helsinki şehir turumuza başlıyoruz. Şehir turumuzda ; 1840’lardan neo klasik mimari akımının örnekleri olan Senato Meydanı , üniversite ve Lutherran Katedrali ile şehrin önemli noktaları olan Güney Limanındaki Market Meydanı , Kaviopuisto Parkı , Mannerheim Anıtı , Parlamento Binası , Finlandiya binası ve ünlü besteci Sibelius’a ait anıtı göreceğiz. Gezimizin sonunda muhteşem mimarisi ile ünlü Kaya Kilise’yi ziyaret edeceğiz.. Turumuzun ardından serbest zaman. Rehberimizin belirledigi saatte Aksam yemegimizi alacağımız restorana geçiyoruz. Akşam yemeğimizin ardından Helsinki tren istasyonuna geçerek Kuzey Kutup expressi ile keyfili bir yolculuğa başlıyoruz. Konaklama Trende.

2. GÜN

ROVANİEMİ -NOEL BABA KÖYÜ -REN GEYİĞİ SAFARISI – KAR MOTORLARI SAFARISI

Trende yapacağımız kahvaltı sonrası Rovaniemi`ye 10;40 da varışımızın ardından, Macera başlıyor. Rovaniemi, Kuzey Kutup dairesinin geçtiği Fin şehirlerinden biridir. Rovaniemi Santa’nın evi olduğu söylenen Santa Clause Village’a ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ekinoks (Ekim – Mart arası ) döneminde kuzey ışıkları görülebilmektedir. Aynı zamanda 1998 yapımı “ Lovers of the Arctric Circle “ filmi burada çekilmiş ve 2006 Eurovision şarkı yarışmasında birinci olan grup Lordi Fin Hard Rock nun yaşadığı şehirdir. Varışımıza istinaden bizi bekleyen özel aracımız ile yaklaşık yarım saatlik kar manzaralı yolculuğumuzun ardından Kuzey Kutup dairesinin geçerek Noel Baba Köyüne varıyoruz. Noel baba çiftliğine geçiyoruz. Bu çok renkli köyde bulunan postaneden dostlarınıza kart postal gönderebilir, her gün çocukları görmek için gelen Noel Baba ile hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Noel Baba Köyü’nde bulunan kutup dairesi çizgisi üzerinden geçme şansına sahip olacağız. Gezimizin bitiminde Geyik çiftliğine hareket ediyoruz, Burada yapacağımız kısa geyik gezisinden den sonra, otelimize yerleşiyoruz. Rehberimizin belirteceği saatte aksam yemeğimizin için lobide toplanıyoruz.

Aksam yemeğimizin ardından kar motorları safarimiz başlıyor. Karla kaplı ormanlar ve donmuş nehir üzerinde Arctic yaşamın tadına varacağımız bu tur Kuzey ışıklarının en önemli safarilerindendir. Ay ve yıldızlar tarafından aydınlatılmış parlak bir gökyüzünün altında kar motorlarımız ile yaklaşık 2 saat boyunca kuzey ışıklarını yakalamaya çalışacağız. Sıcak içeceklerimizi yudumlarken kamp ateşi ile ısınacağımız bu turumuzun tadını çıkartırken Kuzey ışıkları ve Lapland hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Geceleme otelimizde

3. GÜN

RANUA VAHSI YASAM PARKI – HUSKY SAFARI

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Şehri arkamızda bırakarak Ranua Hayvanat Bahçesine doğru yola çıkıyoruz. Arktik bölgenin en dip ormanlarında kurulmuş olan vahşi yaşam parkında bölgeye has kutup ayıları, vaşaklar, tilkiler , yaban domuzları , yaban geyikleri ve çok sayıda arktik kuş cinsi bulunmaktadır. Bu enteresan parkı geziyor ve muhteşem fotoğraflar çekme imkanına sahip oluyoruz. Burada alacağımız öğle yemeğinin ardından Dünya’nın en sevimli hayvanlarından olan Huskyleri görmek için Husky çiftliğine gidiyoruz. Husky safarisi yaparken, kendi takımımızdaki Huskyleri nasıl yöneteceğimizi öğrenecek,bu sevimli köpeklerin ne kadar enerjik ve karda koşmayı seven hayvanlar olduğunu sessiz ve bembeyaz doğada eşsiz bir sürüş keyfi ile deneyimleyeceğiz. Turumuzun arindan Rovaniemi`deki otelmize geri donuyoruz..

4. GÜN

SNOW OTEL ZIYARETI – BUZDA BALIK

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Yatakları buzdan olan ve geyik derisi serilmiş Buz oteli ziyaret ediyoruz. Yaklaşık -20 derece sıcaklığa sahip olan otelde buzdan yapılmış kilise kısmını da görüyoruz. Erimemesi için yapımında buz ve başka maddeler kullanılmış olan bu otel şubat ayından sonra eriyor ve her yıl yenisi inşa ediliyor. bu gezimizin ardından Buz otelin hemen yanında bulunan donmuş nehirde buzda balık avına çıkıyoruz. Yerli halkın en büyük hobilerinden biri olan buzda balık tutmayı tecrübe etmek üzere yola çıkıyoruz. Bu konuda uzman yerel rehberimizden buzda balık avlamanın tekniğini öğrenecek, ardından ise unutulmaz bir balık tutma deneyimi yaşayacak, şanslı olanlar balıkları yakalayabileceklerdir. Bu keyifli deneyimin ardından Buz otelin kota restoranında öğle yemeğimizi aldıktan sonra şehrimize geri donuyoruz ve serbest zaman. Rehberimizin belirleyeceği saatte aksam yemeğimiz için lobide toplanıyoruz.

5. GÜN

HELSINKI – ISTANBUL

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından check out işlemlerimizi gerçekleştirip macera dolu kuzey kutbunu arkamızda bırakarak havaalanına doğru hareket ediyoruz. 15:00 -16:20 Helsinki`ye varış. 18:10 Helsinki-İstanbul uçuşu ile İstanbul’a dönüş. 22.40 Sularında İstanbul Atatürk Havalimanına varış. Keyifli Turumuzun sonu.

Not: Rehberimiz acentamızın onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katıla tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır.